Men's mountain bike HONOR 27.5" (2019) with 21-speed Shimano transmission combines all the necessary components of a reliable multi-functional bike. The sport model is provided with responsive mechanical V-brakes, front shock absorbers with a fork stroke of 100 mm and increased maneuverable 27.5-inch wheels, which makes cycling on rough terrain significantly easier. Wheel size selection is carried out in keeping with a frame size that helps to improve bike ergonomics significantly and as a result to increase the efficiency and comfort of riding for cyclists of any growth. A lightweight aluminum frame made with the use of effective hydroforming and butting technologies has ultra protective coating Diamond Shield that effectively protects a bike from scratches and corrosion. HONOR 27,5" is ideal for both novice cyclists and experienced riders.
| Country of brand | Italy |
| Country of production | China |
| Wheel size | 27,5 |
| Speed number | 21 |
| Date | 2019 |
| Frame guarantee | 10 years |
| Training lever | Fitness/ Sport |
| Fork | Renome MD-N 981 |
| Fork travel | 100 mm |
| Washer | VP-763, 1.1/8", Ahead |
| Rear derailleur | Shimano TY-300D |
| Front derailleur | Shimano FD-TY 500 |
| Shift lever | Shimano ST-EF 500 |
| Brake | YAKE JAK-5 MD |
| Chainwheel | Prowheel AD43+ |
| BB | Feimin B908N SEAL |
| Handle bar | Renome MD-HB024 |
| Handle stem | Renome MD-SP004 |
| Pedal | Renome Stage Comfort |
| Saddle | Renome Stage Comfort |
| Front hub | Renome GL-A03 |
| Rear hub | Renome GL-A03 |
| Chain | KMC Z-50, 7 speed |
| Freewheel | Renome XD-771 |
| Spoke | Steel, 14G, black |
| Rim | Renome ZLA-025 |
| Tire | WANDA P1197A, 27,5*2,125 |
| Grip | Renome Kraton |
| Геометрия | Download |
| For who | Man |
| Year | 2019 |